Załoga POL 4 Mistrzami Polski

W dniach 1-3 sierpnia 2014 roku załoga katamaranu Exploder – POL 4 w składzie Krzysztof Bassak i Piotr Siciński reprezentująca YKP WARSZAWA  wywalczyła 1. miejsce na Mistrzostwach Polski Katamaranów w klasie Formuła 18, gratulujemy!

 

 

Organizatorem zawodów był Klub Sportowy NAVIGO, a patronem Miasto Sopot i Polski Związek Żeglarski. Ponieważ jednocześnie w dniach 2-3 sierpnia 2014 r. regaty zostały połączone z regatami Sopot Finn Cup, na wodzie zgromadzona została liczna stawka łodzi klas A-cat, F-18, Hobbie 16, Finn i liczne katamarany startujące w klasie open.

W piątek 1 sierpnia rozegrano 3 wyścigi dla katamaranów przy słabym, ale równym wietrze o sile 5-6 węzłów. W tych warunkach załoga POL 4 wygrała dwa wyścigi, jedynie w drugim wyścigu musiała się wycofać z uwagi na awarię bomu, którą jednak udało się błyskawicznie usunąć i powrócić na start trzeciego wyścigu.

W sobotę 2 sierpnia przeprowadzono 2 wyścigi dla katamaranów i 2 wyścigi dla Finnów w wietrze o sile 9-10 węzłów. Trzeci wyścig został przerwany ze względu na brak wiatru. Podobnie jak poprzedniego dnia załoga POL 4 zdominowała wyścigi wygrywając obydwa i zdecydowanie prowadząc w trzecim przerwanym wyścigu.

W niedzielę 3 sierpnia zawodnicy zeszli na wodę już o 10.00, niestety do końca limitu czasowego nie udało się zakończyć żadnego wyścigu ze względu na kręcący wiatr. W jedynym puszczonym wyścigu, POL 4 zdecydowanie wypracował zwycięską pozycję i w chwili przerwania niezagrożony płynął po kolejne zwycięstwo. Tego dnia wiatr obrócił się o 360 stopni i rozdmuchał się już po odwołaniu regat. Jak na złość w ciągu kwadransa po zakończeniu regat wiatr od południa wzrósł do 5 B i pozwolił w atmosferze luzu na wspaniałą zabawę po niezafalowanej wodzie zatoki.

W pozostałych klasach zaskoczeniem było trzecie miejsce murowanego faworyta w klasie A. Pomimo wygrania dwóch sobotnich wyścigów Jacek Noetzel nie odzyskał straty ze słabowiatrowego piątku i ostatecznie o Mistrzostwo Polski walczyło dwóch Juniorów Marcin Badzio i Tymek Bendyk. Obaj zakończyli regaty na remisie punktowym. Ostatecznie, z większą ilością lepszych miejsc w wyścigach, Mistrzem Polski A-class 2014 został Marcin Badzio.

Jak zawsze dopisywały humory, a walce na wodzie towarzyszyła na lądzie przyjacielska atmosfera i wymiana doświadczeń.

Mistrzostwa Polski Katamaranów kończą zarazem Puchar Polski Katamaranów, który w klasie F-18 także trafi do załogi YKP Warszawa. W planach jeszcze regaty w Niemczech i Danii, gdzie w Kopenhadze już za 2 tygodnie odbędzie się Nordic Championships z licznym udziałem zawodników z całej Skandynawii i krajów nadbałtyckich.